Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A firm has the following book-value balance sheet; Debt =$ 14 ,000, Common Stock

ID: 2785253 • Letter: A

Question

A firm has the following book-value balance sheet; Debt =$ 14 ,000, Common Stock ($1 par)= 11 and Retained Earnings = $ 23 ,000. The book value of assets is the total of Debt, Common Stock and Retained Earnings. The firm's bonds are currently selling at par and the firm's stock is currently selling for $ 19 . The firm's tax rate is 39 %. What is the value of the firm's tax shield (i.e. the change in firm value due to the use of leverage in the capital structure)? Show your answer to the nearest $1. Do not use commas or the $ sign in your answer.

Explanation / Answer

Value of tax shield is the benefit accrued due to savings in tax on interest payments.

Value of firm tax shield = Debt x Tax rate

= 14,000 x 39%

= $5,460

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote