A firm has decided to replace an existing asset with a newer Model. The existing
ID: 2720205 • Letter: A
Question
A firm has decided to replace an existing asset with a newer Model. The
existing asset originally cost $30,000 . The current book value of the existing
asset for tax purposes is $ 14,400. The existing asset can be sold for
$ 25,000. The new asset will cost $ 75,000. If the assumed tax rate is 40 %
on ordinary income and capital gains, the initial investment is ________
A. $ 42,000
B. $ 52,440
C. $ 54,240
D. $ 50,000
Explanation / Answer
The tax for the sale of the asset is calculated as below:
25000-14400 = $10,600. The tax is 40% . hence the tax amount is 0.4*10600 = 4240
Hence the total profit is 25000-4240 = $20,760
The total cost of the new asset will now b 75000 - 20760 = 54,240
Hence answer is option C: 54,240
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.