A firm has a capital structure containing 60% debt and 40% common stock. its out
ID: 2629884 • Letter: A
Question
A firm has a capital structure containing 60% debt and 40% common stock. its outstanding bonds offer investor a 6.5% yield to maturity. The risk-free rate currently equals 5% and the expected risk premium on the market portfolio equal 6%. The firm's common stock bet a is 1.20
(a) What is the firm's required return on equity?
(b) Ignoring taxes, use your finding in part (a0 to calculate the firm's WACC
(c) Assuming a 40% tax rate, recaculate the firms WACC found in part (b)
(d) Compare and contrast the values for the firm's WACC found in part (b) and (c)
Explanation / Answer
The firm required return on equity = 12.2%
=5+1.2 x6=12.2%
===========================================
Wacc=.6x6.5+.4x12.2=8.78%
===========================================
Wacct after =.6 x 6.5 x .6+.4x12.2=7.22%
=====================================
The after tax WACC of the company is lower that its before tax wacc due to tax shield created from using debt
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.