A firm has the following book-value balance sheet; Debt =$ 14 ,000, Common Stock
ID: 2785145 • Letter: A
Question
A firm has the following book-value balance sheet; Debt =$ 14 ,000, Common Stock ($1 par)= 11 and Retained Earnings = $ 23 ,000. The book value of assets is the total of Debt, Common Stock and Retained Earnings. The firm's bonds are currently selling at par and the firm's stock is currently selling for $ 19 . The firm's tax rate is 39 %. What is the value of the firm's tax shield (i.e. the change in firm value due to the use of leverage in the capital structure)? Show your answer to the nearest $1. Do not use commas or the $ sign in your answer.
Explanation / Answer
in case of perpetual debt, the value of firm's tax shield = amount of debt * tax rate
=>$14,000 * 39%
=>$5,460.
The value of firm's tax sheild in the given case = $5,460.=>5460...(without $ or comma sign)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.