A mutual fund manager has a $20 million portfolio with a beta of 1.25. The risk-
ID: 2785170 • Letter: A
Question
A mutual fund manager has a $20 million portfolio with a beta of 1.25. The risk-free rate is 5.25%, and the market risk premium is 4.0%. The manager expects to receive an additional $5 million, which she plans to invest in a number of stocks. After investing the additional funds, she wants the fund's required return to be 14%. What should be the average beta of the new stocks added to the portfolio? Do not round intermediate calculations. Round your answer to two decimal places. Enter a negative answer with a minus sign.
Explanation / Answer
Required rate of the initial portfolio:
According to CAPM,
Required rate = risk free rate + beta*market risk premium
= 5.25% + 1.25*4% = 10.25%
Calculate the required return of the additional funds,
Required rate of the portfolio is the weighted average of individual returns.
14% = 20/(20+5) * 10.25% + 5/(20+5) * x
x = 29.00%
Now, calculate the beta using CAPM,
29% = 5.25% + beta*4%
beta = 5.94
Beta of new stocks = 5.94
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.