Your firm is considering a project that would require purchasing $7.8 million wo
ID: 2773830 • Letter: Y
Question
Your firm is considering a project that would require purchasing $7.8 million worth of new equipment. Determine the present value of the depreciation tax shield associated with this equipment if the firm's tax rate is 36%, the appropriate cost of capital is 7%, and the equipment can be depreciated:
a. Straight-line over a ten-year period, with the first deduction starting in one year.
The present value of the depreciation tax shield associated with this equipment is ?million.
b. Straight-line over a five-year period, with the first deduction starting in one year.
The present value of the depreciation tax shield associated with this equipment is ?million.
c. Using MACRS depreciation with a five-year recovery period and starting immediately.
The present value of the depreciation tax shield associated with this equipment is ?million.
d. Fully as an immediate deduction.
The present value of the depreciation tax shield is ? million
Explanation / Answer
Answer :-
Asset cost = $ 7.8 million
Tax rate = 36%
cost of capital = 7%
a.) year = 10 years
Depreciation = (7.8 - 0) / 10
= .78
Depreciation Tax Shield = Depreciation amount * Tax rate
= .78 * 36%
= .2808
Present value of Depreciation Tax Shield = Depreciation Tax Shield * PVIFA at (r,n)
= .2808 * PVIFA at (7%,10year)
= .2808 * 7.024
= $ 1.97 million
b.) year = 5 years
Depreciation = (7.8 - 0) / 5
= 1.56
Depreciation Tax Shield = Depreciation amount * Tax rate
= 1.56 * 36%
= .5616
Present value of Depreciation Tax Shield = Depreciation Tax Shield * PVIFA at (r,n)
= .5616 * PVIFA at (7%,5year)
= .5616 * 4.100
= $ 2.30 million
c.)
=7.8*20%
=1.56
=7.8*32%
=2.496
=1.4976
=.8986
=.8986
=.4493
=1.56*36%
=.5616
=.8986
=.5391
=.3235
=.3235
=.1617
=.5616*.935
=.525
=.784
=.440
=.247
=.231
=.108
Present value of Depreciation Tax Shield = $ 2.335 million
d.) Year = 0 year
Depreciation = 7.8 fully immediate deduction
Depreciation Tax Shield = 7.8 * 36%
= 2.808
Present value of Depreciation Tax Shield = 2.808 * PVIFA at (7%,0year)
= $ 2.808 million
Year 0 1 2 3 4 5 Asset cost 7.8 MACRS Depreciation Rate 20% 32% 19.20% 11.52% 11.52% 5.76% Depreciation amount=7.8*20%
=1.56
=7.8*32%
=2.496
=1.4976
=.8986
=.8986
=.4493
Depreciation Tax Shield=1.56*36%
=.5616
=.8986
=.5391
=.3235
=.3235
=.1617
PVIF at 7% .935 .873 .816 .763 .713 .666 Present Value=.5616*.935
=.525
=.784
=.440
=.247
=.231
=.108
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.