Your firm has an average receipt size of $155. A bank has approached you concern
ID: 2707926 • Letter: Y
Question
Your firm has an average receipt size of $155. A bank has approached you concerning a lockbox service that will decrease your total collection time by one day. You typically receive 5,700 checks per day. The daily interest rate is 0.018 percent. The bank charges a lockbox fee of $115 per day.
What would the net annual savings be if the service were adopted? (Use 365 days a year. Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Your firm has an average receipt size of $155. A bank has approached you concerning a lockbox service that will decrease your total collection time by one day. You typically receive 5,700 checks per day. The daily interest rate is 0.018 percent. The bank charges a lockbox fee of $115 per day.
What is the NPV of accepting the lockbox agreement? (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16)) NPV $
What would the net annual savings be if the service were adopted? (Use 365 days a year. Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Net annual savings $
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answers as follows:
Part A:
Savings = Average Receipt*Number of Checks Per Day*Time Saved = 155*5700*1 = 883500
Present Value of Cost = 115/.018%
NPV = 883500 - 115/.018% = 244611.11
Part B:
Annual Savings = 883500*(1.00018)^365 - 883500 = 59989.64
Annual Cost = 115*FVIFA(365,.018%) = 43380.54
Annual Savings = 59989.64 - 43380.54 = 16609.10
Net Annual Savings = 16609.10
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.