Your firm has an average receipt size of $145. A bank has approached you convern
ID: 2701626 • Letter: Y
Question
Your firm has an average receipt size of $145. A bank has approached you converning a lockbox service that will decrease your total collection time by one day. You typically receive 6,100 checks per day. The daily interest rate is 0.017 percent. The bank charges a lockbox fee of $115 per day.
1. What is the NPV of accepting the lockbox agreement? (round answer to 2 decimal places e.g. 32.16)
NPV= $?
2. What would the net annual savings be if the service were adopted? (use 365 days a year do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places e.g. 32.16)
Net annual savings= $?
Please show all work and clearly lable the answers as follows: NPV= $? and Net annual savings= $?
Thanks
Explanation / Answer
Daily Abge Rxpts = 6100*145 = 884500
SO for 2 days, Avge Rxots = 884500*2 = 1,769,000
PV of costs = 115/0.017% = 676470.58
So NPV =1,769,000- 676470.58 = 1092529.42
Annual savings = 1,769,000*(1+0.017%)^365 - 1,769,000 = 105235
Annual cost = $175* FV(Rate,nper,pmt)
= 115*FV(0.017%,365,-1) = $65,772
So Annual net savings = 105235-$65,772 =$39,463 if service is adapted.
Recomendatiion : Yes. Accept the Lockbox service
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.