Your financial planner offers you two different investment plans. Plan X is a $1
ID: 2816611 • Letter: Y
Question
Your financial planner offers you two different investment plans. Plan X is a $17,000 annual perpetuity. Plan Y is a 18-year, $30,000 annual annuity. Both plans will make their first payment one year from today.
At what discount rate would you be indifferent between these two plans? (Do not round intermediate calculations and enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Your financial planner offers you two different investment plans. Plan X is a $17,000 annual perpetuity. Plan Y is a 18-year, $30,000 annual annuity. Both plans will make their first payment one year from today.
Explanation / Answer
Workings:
Let the discount rate be r.
Present value of a perpetity = Perpetuity / r. = $ 17,000 / r.
Present value of an ordinary annuity = Annuity x Present Value Interest Factor of an Annuity = Annuity x [ { 1 - ( 1 / 1+r ) n } / r ] = 30,000 * [ { 1 - ( 1/ 1+ r)18 } / r ]
At indifference point ,
17,000 / r = 30,000 x [ { 1 - ( 1 / 1 + r ) 18 } / r ]
r = 4.75 %.
Discount rate 4.75 %Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.