Bouchard Company\'s stock sells for $20 per share, its last dividend (D0) was $1
ID: 2769882 • Letter: B
Question
Bouchard Company's stock sells for $20 per share, its last dividend (D0) was $1.00, its growth rate is a constant 5 percent, and the company would incur a flotation cost of 7 percent if it sold new common stock. Retained earnings for the coming year are expected to be $1,000,000, and the common equity ratio is 55 percent. If Bouchard has a capital budget of $2,000,000, what component cost of common equity will be built into the WACC for the last dollar of capital the company raises? The answer is 10.65% but an explanation would be really helpful.
Explanation / Answer
Answer: Net Proceeds=Selling price-Flotation cost
=$20-$20*7%
=$18.6 per share
D1=D0(1+g)
=1(1+5%)
=$1.05
Ke=[D1/NP]+g
=[$1.05/$18.6]+0.05
=0.1065 or 10.65%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.