Bouchard and Company hired you as a consultant to help estimate its cost of capi
ID: 2654051 • Letter: B
Question
Bouchard and Company hired you as a consultant to help estimate its cost of capital. You have obtained the following data: D0 = $0.85; P0 = $22.00; and g = 6.00% (constant). The CEO thinks, however, that the stock price is temporarily depressed, and that it will soon rise to $47.00. Based on the DCF approach, by how much would the cost of equity from retained earnings change if the stock price changes as the CEO expects?
Question 21 options:
–2.18%
–1.85%
–2.37%
–2.00%
–2.64%
–2.18%
–1.85%
–2.37%
–2.00%
–2.64%
Explanation / Answer
Cost of Equity = Do/Po + G
When the stock price is $ 22
= 0.85/22+6%
= 0.038 + 0.06
= 0.098 = 9.8%
When it moves up to $ 47
0.85/47+6%
= 0.018+0.06
= 0.078 or 7.8%
% change in Cost of Equity = 7.8% - 9.8% = - 2%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.