A share of stock with a beta of .74 now sells for $50. Investors expect the stoc
ID: 2768070 • Letter: A
Question
A share of stock with a beta of .74 now sells for $50. Investors expect the stock to pay a year-end dividend of $3. The T-bill rate is 5%, and the market risk premium is 8%.
At what price will the stock reach an “equilibrium” at which it is perceived as fairly priced today? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
( The answer is not $27.47)
A share of stock with a beta of .74 now sells for $50. Investors expect the stock to pay a year-end dividend of $3. The T-bill rate is 5%, and the market risk premium is 8%.
Explanation / Answer
Answer:a
Opportunity cost of capital =(5%+0.74*8%)= 10.92%
Expected return (%) = (3+(52-20))/50=10%
Expected return is less than the opportunity cost of capital.
The stock is a bad buy and the investors will not invest
Answer:b The correct price should be
($52– P)/P + $3/P = 10.92%
55-P=0.1092P
1.1092P=55
=> P = $49.58
Fair" price of the stock = $49.58
This is less than the current price. Investors will want to sell the stock, in the process reducing its price until it reaches $49.58
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.