You have decided to invest $7,021,360,27 in the common stock of Kano Industries,
ID: 2767961 • Letter: Y
Question
You have decided to invest $7,021,360,27 in the common stock of Kano Industries, which is currently trading at $5.50 per share
a) i) compute the number of shares you can buy with your investment, ii) suppose the price of Kano stock rises to $6.00 three months later, what is your total profit and rate of return?
b) Your brokage firm has a policy of using 60% margin(i.e. your personal funds have to account for a minimum of 605 of the total funds and you can borrow the remaining 40% of the funds).
i) Assuming you use the maximum amount of margin loan, how many shares can you buy from your total investment?
ii)Suppose the price of Kanon stock rises to $6.00 three months later, what is your total profit and rate of return? Assume that the broker charges a margin loan interest rate of 8% per year or 2% for three months.
c) using the infromation from a) and i), what would your total profit and rate of return be if Kano Industries stock declines to $4.50 in three months?
Explanation / Answer
a)
i)
No. of shares that can be bought = Amount to be invested/Market price per share = $7,021,360,270/$5.50 = 1,276,610,958 shares
ii)
Profit per share = Current price – Purchase price = $6 - $5.50 = $0.50 per share
Total profit = No. of shares bought * Profit per share = $0.50 * 1,276,610,958 shares = $638,305,479
Rate of return = Profit per share / Purchase price per share = $0.5/$5.50 = 0.0909 = 9.09%
b)
i)
Personal funds = $7,021,360,270
Margin = 60%
Total investments = $7,021,360,270/0.60 = $11,702,267,117
No. of shares that can be bought = Amount to be invested/Market price per share = $11,702,267,117/$5.50 = 2,127,684,930 shares
ii)
Borrowed funds = Total investment * 40% = $11,702,267,117*40% = $4,680,906,847
Interest for 3 months period = $4,680,906,847 * 0.02 = $93,618,137
Total profit = ($6 - $5.50)*2,127,684,930 shares = $1,063,842,465
Net profit = $1,063,842,465 - $93,618,137 = $970,224,328
Rate of return = $970,224,328/$11,702,267,117 = 0.0829 = 8.29%
c)
Profit per share = $4.50 - $5.50 = -$1.00 = $1 per share loss
Total loss = $1 * 1,276,610,958 = $1,276,610,958
Rate of return = -$1/$5.50 = -0.1818 = -18.18%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.