You have constructed a simple catapult which basically consists of a 4 meter lon
ID: 1913051 • Letter: Y
Question
Explanation / Answer
let velocity of m2 = u.......so vertical velocity = usin45...........doing angular momentum conservation: V(of m1 at the bottom) = (2*9.8*5)^0.5 = 9.89 m/s..........20*9.89*0.5 = 0.1*usin45 *3.5.........u = 40 m/s............R = u^2sin2t/2g = 1600*1 / 19.6 = 81.63 m............answer...........
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.