You have decided to invest $70,000 in Stock Fund, and $30,000 in Bond. The retur
ID: 2722087 • Letter: Y
Question
You have decided to invest $70,000 in Stock Fund, and $30,000 in Bond. The returns for each fund are forecasted below: Fill in the portfolio’s forecasted return for a strong economy and a weak economy. Then calculate the expected return for the portfolio.
Economy (Probalility) Stock Fund Return Bond Fund Return Portfolio Return
Strong (65%) 16% 2% ____
Weak (35%) -12% 7% ___
Expected return portfolio___________
Explanation / Answer
Statement showing computations Particulars Amount Weight Strong Economy Weak Economy Stock Fund 70,000.00 0.70 16%*.7 + 2%*.30 = 11.80% -12%*0.7 + 7%*0.3 = 6.3% Bond 30,000.00 0.30 100,000.00 1.00 Expected Return on Portfolio = .65*11.80% + .35*6.3% Expected Return on Portfolio = 9.88%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.