Titan Mining Corporation has 14 million shares of common stock outstanding, 900,
ID: 2766604 • Letter: T
Question
Titan Mining Corporation has 14 million shares of common stock outstanding, 900,000 shares of 9 percent preferred stock outstanding and 220,000 ten percent semiannual bonds outstanding, par value $1,000 each. The common stock currently sells for $42 per share and has a beta of 1.15, the preferred stock currently sells for $80 per share, and the bonds have 17 years to maturity and sell for 91 percent of par. The market risk premium is 11.5 percent, T-bills are yielding 7.5 percent, and the firm's tax rate is 32 percent. What discount rate should the firm apply to a new project's cash flows if the project has the same risk as the firm's typical project?
Explanation / Answer
The discount rate will be the WACC of the firm:
Total Capital = (14,000,000 x $42) + (900,000 x $80) + (220,000 x $910) = $860,200,000
Weight of Equity = (14,000,000 x $42) / $860,200,000 = 0.6836
Weight of Preferred Stock = (900,000 x $80) / $860,200,000 = 0.0837
Weight of Debt = (220,000 x $910) / $860,200,000 = 0.2327
Cost of Equity = 7.5% + 1.15*(11.5% - 7.5%) = 12.1%
Cost of Preferred Equity = 9%
Cost of Debt = After-tax YTM of the bond = 11.2% x (1-tax rate) = 7.616%
YTM:
Bond Value = C/2 {[1-(1+(YTM/2))-2t/(YTM/2)] + [F / (1+ (YTM/2))2t]
B0 = $910
C = $1,000 x 10% = $100
F = $1,000
YTM = the yield to maturity on the bond
t = 17
$910 = $100/2 {[1-(1+(YTM/2))-34/(YTM/2)] + [$1,000 / (1+ (YTM/2))34] = 11.2%
WACC = (12.1% x 0.6836) + (9% x 0.0837) + (7.616% x 0.2327) = 10.796%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.