Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Titan Mining Corporation has 14 million shares of common stock outstanding, 900,

ID: 2768845 • Letter: T

Question

Titan Mining Corporation has 14 million shares of common stock outstanding, 900,000 shares of preferred stock outstanding that pays a 9% annual dividend and 210,000, 10% semiannual bonds outstanding. The common stock currently sells for $34 per share and has a beta of 1.15, the preferred stock currently sells for $80 per share, and the bonds have 17 years to maturity and sell for 91% of par. The market risk premium is 11.5%, T-bills are yielding 7.5%, and the firm's tax rate is 32%. What discount rate should the firm apply to a new project's cash flows if the project has the same risk as the firm's typical project?

Explanation / Answer

Bond details Bond Par Value                           1,000 Bond Market Price@91% of face value                               910 Years To maturity                           17.00 Annual Interest @10%=                               100 YTM Formula= [Annual Interest+(Par Value-Market Value)/Years to Maturity]/(Par value+Market Price*2)/3 YTM =[100 +(1000-910)/17]/(1000+2*910)/3 YTM =11.21% Tax rate =32% So Post Tax Cost of Debt= 11.21%*(1-0.32)= 7.62% No of Bonds =                       210,000 Total Market value of Bonds=              191,100,000 Preferred stock Nos of preferred stock Outstanding=                       900,000 Price of preferred stock                                 80 Market Value of preferred stock=                 72,000,000 dividend per preferred stock=                                    9 Cost Per preferred stock=9/80= 11.25% Common Equity No of common shares outstanding                 14,000,000 Share price                                 34 Market value of Common Stock=              476,000,000 Equity Beta=                              1.15 Market Risk Premium=Rpm= 11.50% Risk Free rate=Rf=T Bill Rate 7.5% Cost of Equity= Rf+Rpm*beta =7.5%+11.5%*1.15= 20.73% WACC Calculation Type of Capital Market Value % Wt of value Post Tax cost Wtd Cost Debt              191,100,000 25.86% 7.62% 1.97% Preferred Stock                 72,000,000 9.74% 11.25% 1.10% Common Equity              476,000,000 64.40% 20.73% 13.35% Total              739,100,000 16.41% So WACC is 16.41% So Applicable discount rate will be 16.41%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote