Martin and Sons (M and S) currently is an all equity firm with 48,000 shares of
ID: 2765903 • Letter: M
Question
Martin and Sons (M and S) currently is an all equity firm with 48,000 shares of stock outstanding at a market price of $25 a share. The company's earnings before interest and taxes are $82,000. M and S has decided to add leverage to their financial operations by issuing $360,000 of debt with a 7% percent interest rate. This $360,000 will be used to repurchase shares of stock. You own 2,300 shares of M and S stock. You also loan out funds at a 7% percent rate of interest. How many of your shares of stock in M and S must you sell to offset the leverage that the firm is assuming? Assume that you loan out all of the funds you receive from the sale of your stock.
Explanation / Answer
Total Shares Purchased using raised amount = $360,000/$25 = 14,400 Shares
Percentage Decrease in Shares = 14,400/48,000 = 0.3 or 30% (This proportion will be replaced by debt)
So, You also need to sell 30% of your shares.
Number of shares to be sold to attain same level of leverage = 2,300 x 30% = 690 Shares
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.