Martin and Sons (M and S) currently is an all equity firm with 48,000 shares of
ID: 2740547 • Letter: M
Question
Martin and Sons (M and S) currently is an all equity firm with 48,000 shares of stock outstanding at a market price of $30 a share. The company's earnings before interest and taxes are $82,000. M and S has decided to add leverage to their financial operations by issuing $570,000 of debt with a 8% percent interest rate. This $570,000 will be used to repurchase shares of stock. You own 1,200 shares of M and S stock. You also loan out funds at a 8% percent rate of interest. How many of your shares of stock in M and S must you sell to offset the leverage that the firm is assuming? Assume that you loan out all of the funds you receive from the sale of your stock.
Explanation / Answer
Market price per share = 30
Debt issue = 570000
Share to be repurchased = 570000/30 = 19000
Ratio of repurchase = 19000/48000
Same ratio is applied by you to offset the leverage = 1200*19/48 = 475
Before leverage Eps = 82000/48000 = 1.7083
Your earning on 1200 shares = 1200*1.7083 = 2050
After leverage EPS = 82000-(570000*0.08) / (48000-19000)
= 36400/29000 = 1.2552
Your earning on (1200-475) shares = 725*1.2552 =910
Your earning on fund invested @ 8% of shareselling = (475*30)*8%
= 1140
Your total earning = 910+1140 = 2050, i.e effect of leverage set off
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.