Martin Corporation is considering two alternatives to finance its purchase of a
ID: 2381784 • Letter: M
Question
Martin Corporation is considering two alternatives to finance its purchase of a new $4,000,000 office building.
(a) Issue 400,000 shares of common stock at $10 per share.
(b) Issue 7%, 10-year bonds at par ($4,000,000).
Income before interest and taxes is expected to be $3,500,000. The company has a 30% tax rate and has 600,000 shares of common stock outstanding prior to the new financing.
Instructions
Calculate each of the following for each alternative:
(1) Net income.
(2) Earnings per share.
Please provide full details Gracias....
Explanation / Answer
(a) Issue 400,000 shares of common stock at $10 per share.
TOTAL NO OF SHARES OUTSTANDING = 600000 + 400000
= 1000000 SHARES.
PAT = EBIT(1-t)
PAT OR NET INCOME = 3500000*0.7
=2450000
EPS = PAT/TOTAL NO OF SHARES OUTSTANDING
=2450000/1000000
=2.45 PER SHARE
(b) Issue 7%, 10-year bonds at par ($4,000,000).
TOTAL NO OF SHARES OUTSTANDING = 600000
PAT = (EBIT - INTEREST)(1-t)
PAT = (3500000- 7%OF4000000)*0.7
PAT = 3220000*0.7
PAT OR NET INCOME = 2254000
EPS = 2254000/600000
= 3.756 PER SHARE
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.