Given the following information: Percent of capital structure: Preferred stock 3
ID: 2764534 • Letter: G
Question
Given the following information: Percent of capital structure: Preferred stock 30% Common equity 40 Debt 30 Additional information: Corporate tax rate 34 % Dividend, preferred $ 5.00 Dividend, expected common $ 1.50 Price, preferred $ 96.00 Growth rate 4 % Bond yield 11 % Flotation cost, preferred $ 9.50 Price, common $ 82.00 Calculate the weighted average cost of capital for Digital Processing Inc. (Do not round intermediate calculations. Input your answers as a percent rounded to 2 decimal places.)
a.Debt (Kd) %
b.Preferred stock (Kp)
c.Common equity (Ke)
d.Weighted average cost of capital (Ka) %
Explanation / Answer
Cost of Equity = (D1 / P0) + g where g: Growth rate, P0: current stock price and D1: Next year dividend (expected) Cost of Equity = ($1.5 / $82) + 4% = 5.83% Cost of Preference Share = Preference dividend / Price of preferred stock = $5 / $96 = 5.20% Cost of debt = Interest rate (Or Bond Yield) x (1 - tax rate) = 11% x (1 - 34%) = 7.26% WACC = [% of common equity x cost of equity] + [% of preferred stock x cost of preferred stock] + [% of debt x cost of debt] = [40% x 5.83%] + [30% x 5.20%] + [30% x 7.26%] = 0.02332+0.0156+0.02178 = 0.0607 or 6.07%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.