Given the following information, how many units must be sold to achieve a profit
ID: 1101803 • Letter: G
Question
Given the following information, how many units must be sold to achieve a profit of $21,000? (Note that the units sold must account for total production costs (direct and overhead) plus desired profit:
Direct labor hours: 0.6 hr / unit
Direct labor costs: $25 / hr
Direct materials cost: $5.1 / unit
Overhead costs: 85% of direct labor
Packaging and shipping: $2.6 / unit
Selling price: $38 / unit
Explanation / Answer
profit per unit = (38 - (0.6 *25 +5.1 + 0.85*(0.6*25) + 2.6)) = 2.55 $
Units to be sold = 21000 / 2.55 = 8235.29 units
Answer no of units to be sold = 8236 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.