Given the following information, how many units must be sold to achieve a profit
ID: 1101799 • Letter: G
Question
Given the following information, how many units must be sold to achieve a profit of $21,000? (Note that the units sold must account for total production costs (direct and overhead) plus desired profit:
Direct labor hours: 0.6 hr / unit
Direct labor costs: $25 / hr
Direct materials cost: $5.1 / unit
Overhead costs: 85% of direct labor
Packaging and shipping: $2.6 / unit
Selling price: $38 / unit
Explanation / Answer
Total cost per unit = Direct Material cost + Direct labor cost + Overhead cost + Packaging and shipping cost
= $5.10 + (0.6hr x $25 per hr) + (85% of DL) + $2.60
= $5.10 + $15 + ($15 x 85%) + $2.60
= $22.70 + $12.75
= $35.45 per unit
Profit per unit = Selling price
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.