Given the following information tor Electric Transport, find the WACC. Assume th
ID: 2724573 • Letter: G
Question
Given the following information tor Electric Transport, find the WACC. Assume the company's tax rate is 34 percent. Debt: 7,500, 8.4 percent coupon bonds outstanding. $1,000 par value, 22 years to maturity, selling for 103 percent of par, the bonds make semiannual payments. Common stock: 195,000 shares outstanding, selling for $78 per share, beta is 1 .21. Preferred stock: 11,000 shares of 6.35 percent preferred stock outstanding, currently selling for $76 per share. Market: 8 percent market risk premium and 5.1 percent risk-free rate. 11.49 percent 12.07 percent 12.42 percent 13.33 percent 13.80Explanation / Answer
Re=Rf+Beta(RM-Rf)
Rm=Return on market'
Rf=Risk free return
R e = 0.051 + 1.21(0.08) = 0.1478
RP=Dividend/Price
R P = $6.35/$76 = 0.083553
Rd=Interest+Fairvalue-Expected value/No.of yearsmaturity
Fairvalue+expeted value
2
Rd=(360000+(7725000-7500000)/22)/(7725000+7500000)/2=.081056
WACC = ($15,210,000/$23,771,000)(0.1478) + ($836,000/$23,771,000)(0.083553) + ($7,725,000/ $23,771,000)((0.081056)(1 - 0.34) = 11.49 percent
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.