Based on the information below, calculate the weighted average cost of capital.
ID: 2758685 • Letter: B
Question
Based on the information below, calculate the weighted average cost of capital. Great Corporation has the following capital situation. Debt: One thousand bonds were issued five years ago at a coupon rate of 8%. They had 25-year terms and $1,000 face values. They are now selling to yield 9%. The tax rate is 36% Preferred stock: Two thousand shares of preferred are outstanding, each of which pays an annual dividend of $7.50. They originally sold to yield 15% of their $50 face value. They're now selling to yield 8%. Equity: Great Corp has 125,000 shares of common stock outstanding, currently selling at $14.48 per share. Dividend expected for next year is $1.00 and the growth rate is 5%.
Explanation / Answer
Answer:
Price=80*PVIFA(9%,20)+$1000*PVIF(9%,20)
=908.71
Market value of Debt=908.71*1000=908710
Preferred shares=2000*93.75=187500
Kp=8%
Mp=7.5/0.08=93.75
Equity=125000*14.48=1810000
Ke=1/14.48+0.05
=11.90%
WACC:
Particulars Market value Weight Cost WACC Debt 908710 0.312678712 5.76% 1.80% Preferred 187500 0.064517017 8% 0.52% Equity 1810000 0.622804271 11.90% 7.41% Total 2906210 9.73%Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.