Based on the image where m1=5kg m2=15kg L=8m and there is no friction; what woul
ID: 2166264 • Letter: B
Question
Based on the image where m1=5kg m2=15kg L=8m and there is no friction; what would a force diagram look like?
what is the magnitude and drection of the normal force on each object?
what is the magnitude and direction of friction force on each object?
what is the magnitude and direction of the acceleration of the system?
what is the magnitude of T?
If the system is initially at rest, has overcome static friction, and will acceletatre at the rate that you have determine, which mass will collide first and at what time?
Explanation / Answer
sorry i think pulley is not attached to anything so it is also freely falling ,how i have to assume to solve and give correct and perfect answer to u ?
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.