A project requires an initial investment of $200,000 and expects to produce a ca
ID: 2756935 • Letter: A
Question
A project requires an initial investment of $200,000 and expects to produce a cash flow before taxes of 120,000 per year for two years (i.e., cash flows will occur at t = 1 and t = 2). The corporate tax rate is 30%. The assets will depreciate using the MACRS - 3-year schedule: (t = 1, 33%); (t = 2: 45%); (t = 3: 15%); (t = 4: 7%). The company's tax situation is such that it can use all applicable tax shields. The opportunity cost of capital is 12%. Assume that the asset can sell for book value at the end of the project. Calculate the NPV of the project (approximately)
Thanks in advance!
Explanation / Answer
CF0 = -200,000
CF1= [120,000 - (200,000 x 0.33)] x 0.70 + [200,000 x 0.33]
CF1= [120,000 - 66000 ] x 0.70 + 66000
CF1= [54000] x 0.7 + 66000
CF1= 37800 + 66000
CF1= $103,800
CF2= [120,000 - (200,000 x 0.45)] x 0.70 + [200,000 x 0.45]
CF2= [120,000 - 90000 ] x 0.70 + 90000
CF2= [30,000] x 0.7 + 90000
CF2= 21000 + 90000
CF2= $111,000
CF2 = $111,000 + [200,000 x 0.22]
CF2 = $111,000 + $44,000
CF2 = $155,000
Free Cash Flows
-200000 +103800 +155000
NPV Calculation at 12%
Discounted Net Cash Flows
DCF1 = 103800/(1+0.12)^1 = 103800/1.12 = 92678.57
DCF2 = 155000/(1+0.12)^2 = 155000/1.2544 = 123565.05
NPV Calculation
NPV = 92678.57 + 123565.05 -200000
NPV = 216243.62 -200000
NPV = 16,243.62
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.