Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Dog Up! Franks is looking at a new sausage system with an installed cost of $495

ID: 2756894 • Letter: D

Question

Dog Up! Franks is looking at a new sausage system with an installed cost of $495,000. This cost will be depreciated straight-line to zero over the project’s five-year life, at the end of which the sausage system can be scrapped for $73,000. The sausage system will save the firm $175,000 per year in pretax operating costs, and the system requires an initial investment in net working capital of $32,000. If the tax rate is 34 percent and the discount rate is 10 percent, what is the NPV of this project? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)

Dog Up! Franks is looking at a new sausage system with an installed cost of $495,000. This cost will be depreciated straight-line to zero over the project’s five-year life, at the end of which the sausage system can be scrapped for $73,000. The sausage system will save the firm $175,000 per year in pretax operating costs, and the system requires an initial investment in net working capital of $32,000. If the tax rate is 34 percent and the discount rate is 10 percent, what is the NPV of this project? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)

Explanation / Answer

Net present value of project = Present value of cash Inflow - Present value of cash outflow

= 840771 - 527000

NPV = 313771

Present value of cash outflow

Particulars

(at Y= 0) Amount

Initial Investment

495000

Working capital

32000

PVF (Y=0)

1

Present value of cash outflow

527000

Present value of cash Inflow

Particulars

Y=1

Y=2

Y=3

Y=4

Y=5

Annual savings in operating cost

$175,000

$175,000

$175,000

$175,000

$175,000

Add- tax savings due to depreciation

33660

33660

33660

33660

33660

Add- net working capital

$32000

Add- salvage value at end (Net of Tax)

48180

Net annual cash flow

208660

208660

208660

208660

288840

Present value factor (10%)

0.909091

0.826446

0.751315

0.683013

0.620921

PV of cash inflow

189690.9

172446.3

156769.3

142517.6

179346.9

Present value of cash Inflow= 840771

Particulars

(at Y= 0) Amount

Initial Investment

495000

Working capital

32000

PVF (Y=0)

1

Present value of cash outflow

527000

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote