A portfolio manager in charge of a portfolio worth $8 million is concerned that
ID: 2756236 • Letter: A
Question
A portfolio manager in charge of a portfolio worth $8 million is concerned that the market might decline rapidly during the next six months and would like to use options on the S&P 100 to provide protection against the portfolio falling below $7 million. The S&P 100 index is currently valued at 400 and each contract is on 100 times the index.
1. If the portfolio has a beta of 1, how many put option contracts should be purchased?
2. If the portfolio has a beta of 1, what should the strike price of the put options be?
3. If the portfolio has a beta of 0.5, how many put options should be purchased?
Explanation / Answer
If the portfolio has a beta of 1
= put option contract to be purchased
= 1x($8,000,000/400x100) = 200 contracts
If the portfolio has a beta of 1
= Strike price of put option would be
= 7,000,000/100x200
= $350
If the portfolio has a beta of 0.5
0.5 x (8,000,000/400 x 100) = 100 contracts
1 contract = 100 options
= 100 x 100 = 10000 put options should be purchased
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.