A portfolio manager in charge of a portfolio worth $8 million is concerned that
ID: 2755514 • Letter: A
Question
A portfolio manager in charge of a portfolio worth $8 million is concerned that the market might decline rapidly during the next six months and would like to use options on the S&P 100 to provide protection against the portfolio falling below $7 million. The S&P 100 index is currently valued at 400 and each contract is on 100 times the index.
1. If the portfolio has a beta of 1, how many put option contracts should be purchased?
2. If the portfolio has a beta of 1, what should the strike price of the put options be?
3. If the portfolio has a beta of 0.5, how many put options should be purchased?
Show work.
Explanation / Answer
1)
Value of one put option contract = 400 x100
= 40,000
Beta = 1
No. of contracts needed = lowest Value of portfolio x beta / value of one contract
= 7,000,000 x 1/ 40,000
= 175 contracts.
2)
Strike price of the put option would be equal to the spot value of the index that is 400.
3)
No. of contracts needed = lowest Value of portfolio x beta / value of one contract
= 7,000,000 x 0.50/ 40,000
= 87.5 contracts.
There are 100 options in each contract. Therefore, total no. of put options required are:
No. of put options required = 87.50 x 100
= 8750
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.