A population of values has a normal distribution with =220.7=220.7 and =84.5=84.
ID: 3130400 • Letter: A
Question
A population of values has a normal distribution with =220.7=220.7 and =84.5=84.5. You intend to draw a random sample of size n=68n=68.
Find P26, which is the score separating the bottom 26% scores from the top 74% scores.
P26 (for single values) =
Find P26, which is the mean separating the bottom 26% means from the top 74% means.
P26 (for sample means) =
Enter your answers as numbers accurate to 1 decimal place. Answers obtained using exact z-scores or z-scores rounded to 3 decimal places are accepted.
Explanation / Answer
a)
First, we get the z score from the given left tailed area. As
Left tailed area = 0.26
Then, using table or technology,
z = -0.643345405
As x = u + z * s,
where
u = mean = 220.7
z = the critical z score = -0.643345405
s = standard deviation = 84.5
Then
x = critical value = 166.3373132 [ANSWER]
*****************************
b)
First, we get the z score from the given left tailed area. As
Left tailed area = 0.26
Then, using table or technology,
z = -0.643345405
As x = u + z * s / sqrt(n)
where
u = mean = 220.7
z = the critical z score = -0.643345405
s = standard deviation = 84.5
n = sample size = 68
Then
x = critical value = 214.1075559 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.