Aberwald Corporation expects to order 126,000 memory chips for inventory during
ID: 2754970 • Letter: A
Question
Aberwald Corporation expects to order 126,000 memory chips for inventory during the coming year, and it will use this inventory at a constant rate. Fixed ordering costs are $175 per order; the purchase price per chip is $25; and the firm's inventory carrying cost is equal to 20 percent of the purchase price. (Assume a 360-day year.)
(a) If the lead time for placing an order is 5 days, and Aberwald holds a safety stock equal to a 30-day supply of chips, then at what inventory level should an order be placed?
(b) If Aberwald holds a safety stock equal to a 30-day supply of chips, what is Aberwald's minimum total cost of ordering and carrying inventory?
Please show all work step by step
Explanation / Answer
EOQ = (2*Annual demand*Ordering cost/Carrying cost)
= (2*126,000*$175 per order/$25*0.2)
= (44,100,000/$5)
= 8,820,000
= 2,770
a)
Average inventory level = (2,770/2) + 30*350(126,000/360 days)
= 1,385 + 10,500
= 11,885
b)
Maximum inventory level = EOQ + Safety stock
= 2,770 + 10,500
= 13,270
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.