Abdulla, enjoys experimenting with light incident upon a single slits. Let\'s sa
ID: 1350964 • Letter: A
Question
Abdulla, enjoys experimenting with light incident upon a single slits. Let's say that on this occasion, Abdulla is using light of 600nm.
Let's further say that Abdulla is blasting the slit with this light to obtain a diffraction pattern on a screen that is 0.50 m from the slit.
Abdulla measured the distance between the first and third minima of the diffraction pattern as 0.80 mm.
Now Abdulla is trying to estimate the range of values that might represent the width of the slit. What might you recommend to Abdulla and why?
Explanation / Answer
the condition for single slit diffraction is
d sin theta = m Lamda
since theta is very small
sin theta = tan theta = y/L
d ( y/L) = m * Lamda
d = m * Lamda/ ( y/L)
for m = 1
d1 = 1* Lamda/ ( y1/L)
for m = 3
d3 = 3* Lamda/ ( y1/L)
d = d3- d1 = ( 3-1) Lamda/ ( y3- y1)/L
= 2 ( 600 nm)/0.8 mm /0.50 m
=0.750 mm
the width of the slit is very narrow
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.