With a tax rate of 40% and a total capital structure of $10,000,000. We need to
ID: 2754010 • Letter: W
Question
With a tax rate of 40% and a total capital structure of $10,000,000. We need to calculate the WACC for the following two scenarios.
A) Composition of capital sttucture
debt 10.0 % with a cost of 8%
preferred equity 20.0 % with a cost of 10%
common equity 70.0 % with a cost of 6%
B) Composition of capital sttucture
debt 60.0 % with a cost of 8%
preferred equity 10.0 % with a cost of 10%
common equity 30.0 % with a cost of 3%
Which is the best for option for the company? Explain.
Explanation / Answer
After tax cost of debt = 8%(1-0.4) = 4.8%
A)
WACC = (4.8*1000000/10000000) + (10*2000000/10000000) + (6*7000000/10000000)
WACC = 0.48+2+4.2 = 6.68%
B)
WACC = (4.8*60%) + (10 * 10%) + (3 * 30%)
WACC = 2.88+1+0.9 = 4.78%
WACC is less in option B than option A
Since cost of capital is less in option B therefore it should be selected
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.