A General Power bond with a face value of $1,000 carries a coupon rate of 9.4%,
ID: 2736107 • Letter: A
Question
A General Power bond with a face value of $1,000 carries a coupon rate of 9.4%, has 9 years until maturity, and sells at a yield to maturity of 8.4%. (Assume annual interest payments.) What interest payments do bondholders receive each year? At what price does the bond sell? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.) What will happen to the bond price if the yield to maturity falls to 7.4%?. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)Explanation / Answer
Answer:a The interest payment is the coupon rate (c) as a percentage of the bond's par value ($1000).
Answer:b
Bond price=$94*PVIFA(8.4%,9)+$1000*PVIF(8.4%,9)
=$1061.44
Answer:c Bond price=$94*PVIFA(7.4%,9)+$1000*PVIF(7.4%,9)
=$1128.12
Price will increase by $66.68
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.