A General Power bona with a face value of $1,000 carries a coupon rate of 9.6%,
ID: 2737111 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
a.
Calculation of interest payments do bondholders receive each year:
Interest per year = $1,000 * 9.6%
=$96
b.
Calculation of the price does the bond sell:
Bond price = Coupon payment [1-(1+r)-t /r ] + F/(1+r)t
= 8.6% [1-(1+ 9.6%)-9 /9.6%] + $1,000 / (1+9.6%)9
= $941.483
Therefore, the price of the bond sells at $941.483.
c.
Bond price = Coupon payment [1-(1+r)-t /r ] + F/(1+r)t
= 7.6% [1-(1+ 9.6%)-9 /9.6%] + $1,000 / (1+9.6%)9
= $882.965
Therefore, the price of the bond falls to $882.965.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.