A General Power bond with a face value of $1,000 carries a coupon rate of 9.6%,
ID: 2613523 • Letter: A
Question
A General Power bond with a face value of $1,000 carries a coupon rate of 9.6%, has 9 years until maturity, and sells at a yield to maturity of 8.6%. (Assume annual interest payments.)
At what price does the bond sell? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
What will happen to the bond price if the yield to maturity falls to 7.6%? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
A General Power bond with a face value of $1,000 carries a coupon rate of 9.6%, has 9 years until maturity, and sells at a yield to maturity of 8.6%. (Assume annual interest payments.)
Explanation / Answer
Interest payment that bondholders receive each year
Face Value of bond = $1000
Years until maturity = 9
Coupon rate = 9.6%
Yield to maturity = 8.6%
CxFX1-(1+r)^-t/r
9.6%x1000x1-(1+8.6%)^-9/8.6%
0.096x1000x1-(1+0.086)^-9/0.086
=585.02
b) Price of the bond = Present value of interest payment +Present value of face value of bond
585.02 + 1000/(1+0.086)^9
=585.02+475.92 = $1060.94
C)Bond Price if yield to maturity falls to 7.6
Present value of Interest payment = CxFX1-(1+r)^-t/r
= 0.096 x 1000x 1-(1+0.076)^-9/0.076 = 609.81
Present value of face value of bond = FC/(1+r)^t = 1000/(1+0.076)^9 = 517.24
Bond price = 609.81+517.24 = 1127.05
thus if yield to maturity falls to 7.6% , bond price will behigher.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.