Barton Industries estimates its cost of common equity by using three approaches:
ID: 2733231 • Letter: B
Question
Barton Industries estimates its cost of common equity by using three approaches: the CAPM, the bond-yield-plus-risk-premium approach, and the DCF model. Barton expects next year's annual dividend, D1, to be $2.10 and it expects dividends to grow at a constant rate g = 6%. The firm's current common stock price, P0, is $24.00. The current risk-free rate, rRF, = 4.4%; the market risk premium, RPM, = 5.7%, and the firm's stock has a current beta, b, = 1. Assume that the firm's cost of debt, rd, is 8.73%. The firm uses a 3.7% risk premium when arriving at a ballpark estimate of its cost of equity using the bond-yield-plus-risk-premium approach. What is the firm's cost of equity using each of these three approaches? Round your answers to 2 decimal places.
Explanation / Answer
1) CAPM Approach:
R = rf + Beta * mp (i.e. rm - rf)
Cost of Equity = R = 0.044 + 1 * 0.057 = 0.101 = 10.10%
2) Discounted Cash Flow (DCF) Approach:
P0 = D0 ( 1 + g) / R - g = D1 / R - g
=> 24 = 2.10 / R - 0.06 and now solving it for R, we get = Cost of Equity = 0.1475 = 14.75%
3) Bond Yield plus Risk premium Approach :
R =Cost of Equity = Bond Yield or Cost of Debt + Risk Premium = 0.0873 + 0.037 = 0.1243 = 12.43%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.