A mutual fund manager has a $20 million portfolio with a beta of 0.95. The risk-
ID: 2731264 • Letter: A
Question
A mutual fund manager has a $20 million portfolio with a beta of 0.95. The risk-free rate is 4.25%, and the market risk premium is 5.5%. The manager expects to receive an additional $5 million, which she plans to invest in a number of stocks. After investing the additional funds, she wants the fund's required return to be 13%. What should be the average beta of the new stocks added to the portfolio? Round your answer to two decimal places. Problem Walk-ThroughProblem Walk-ThroughProblem Walk-ThroughProblem Walk-ThroughProblem Walk-ThroughProblem Walk-ThroughProblem Walk-ThroughProblem Walk-ThroughProblem Walk-ThroughProblem Walk-ThroughProblem Walk-ThroughExplanation / Answer
As per CAPM,
Ke = Rf+Beta(Rm)
13% = 4.25%+Beta(5.5%)
Beta = 13-4.25/5.5
Beta = 1.6
1.6 = 0.8(0.95)+0.2(x)
0.2x = 1.6-0.76
X = 4.2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.