You have been hired by a new firm that is just being started. The CFO wants to f
ID: 2731191 • Letter: Y
Question
You have been hired by a new firm that is just being started. The CFO wants to finance with 60% debt, but the president thinks it would be better to hold the percentage of debt in the capital structure (wd) to only 10%. Other things held constant, and based on the data below, if the firm uses more debt, by how much would the ROE change, i.e., what is ROENew ROEOld? Operating Data Other Data Capital $4,000 Higher wd 60% ROIC = EBIT(1 T)/Capital 13.00% Higher interest rate 13% Tax rate 35% Lower wd 10% Lower interest rate 9%
Explanation / Answer
Step 1: Calculate Net Income Under Both the Capital Structures
To calculate net income, we first need to determine the EBIT. The EBIT can be calculated with the use of formula for ROIC provided in the question as follows:
ROIC = EBIT*(1-Tax Rate)/Capital
Substituting the values provided in the question, we get,
13% = EBIT*(1-35%)/4,000
Rearranging values, we get,
EBIT = (4,000*13%)/65% = $800
________
The net income with 60% debt and 10% debt is calculated with the use of following table:
_______
Step 2: Calculate Return on Equity (New, Old and Change)
The formula for calculating ROE is given below:
ROE = Net Income (New or Old)/Equity (New Or Old)*100
where
Old Equity = Capital*(1-Old Debt Ratio) = 4,000*(1-10%) = $3,600
New Equity = Capital*(1-New Debt Ratio) = 4,000*(1-60%) = $1,600
Using the values calculated above, we get,
ROE (Old) = 496.6/3,600*100 = 13.7944%
ROE (New) = 317.2/1,600*100 = 19.8250%
ROE Change = 19.8250% - 13.7944% = 6.03% (answer)
60.00% Debt 10.00% Debt EBIT 800 800 Less Interest 312 (4,000*60%*13%) 36 (4,000*10%*9%) EBT 488 764 Less Taxes (35%) 170.8 267.4 Net Income $317.2 $496.6Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.