A proposed new bus route is expected to require 12 new buses and to operate a to
ID: 2724282 • Letter: A
Question
A proposed new bus route is expected to require 12 new buses and to operate a total of 720,0000 vehicle miles per(for all 12 buses) and 48,000 vehicle- hours per hours (total for all 12 buses) Buses cost $550,000 each, have a 10 year life, $30-000 each. Operating costs include labor costs vehicle-mile and $75 00 Per vehicle-hour, maintenance costs at $1 96 per cycle cost $1 65 per vehicle-mile. (A) Calculate the life annual interest of adding this route and operating it for 10 years using an,f the bus route saves $20 per rider per trip and the the for 250 days per year, what is What the for the 10 year life using 10% annual interest rate? (C) cost for this new bus route and (D) Should the bus route be implemented?Explanation / Answer
Details Amt Vehicle miles per year 720,000.00 Vehicle hrs per year 48,000.00 Yearly labor cost @$75 per vehicle hour= 3,600,000.00 Yearly Maintenance cost @$1.96 per veh mile= 1,411,200.00 Yearly fuel,tire cost @$1.65 per veh mile= 1,188,000.00 Total Operating cost per year 6,199,200.00 A Life cycle cost Bus Cost Salvage Operating Cost Total Cost PV factor @10% PV of Net Costs Years Year 0 6,600,000.00 6,600,000 1.000 6,600,000 Year 1 6,199,200 6,199,200 0.909 5,635,636 Year 2 6,199,200 6,199,200 0.826 5,123,306 Year 3 6,199,200 6,199,200 0.751 4,657,551 Year 4 6,199,200 6,199,200 0.683 4,234,137 Year 5 6,199,200 6,199,200 0.621 3,849,215 Year 6 6,199,200 6,199,200 0.564 3,499,287 Year 7 6,199,200 6,199,200 0.513 3,181,170 Year 8 6,199,200 6,199,200 0.467 2,891,973 Year 9 6,199,200 6,199,200 0.424 2,629,066 Year 10 (360,000) 6,199,200 5,839,200 0.386 2,251,264 Sum Of PV of costs 44,552,605 So Life cycle cost is = $ 44,552,605 B Saving per rider per trip= 20 No of riders per day 360 Savings per day= 7,200 Yearly saving @250 days operation per year= 1,800,000 PV of benefits Years Yearly benefit PV factor @10% PV of benefits Year 1 1,800,000 0.909 1,636,364 Year 2 1,800,000 0.826 1,487,603 Year 3 1,800,000 0.751 1,352,367 Year 4 1,800,000 0.683 1,229,424 Year 5 1,800,000 0.621 1,117,658 Year 6 1,800,000 0.564 1,016,053 Year 7 1,800,000 0.513 923,685 Year 8 1,800,000 0.467 839,713 Year 9 1,800,000 0.424 763,376 Year 10 1,800,000 0.386 693,978 11,060,221 So PV of benefits =$11,060,221 C Benefit to cost ratio= 11060221/44552605= 0.2483 D As the PV of benefits is much lower than the PV of costs , the bus route should not be implemented.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.