You\'ve borrowed $23,500 on margin to buy shares in Disney, which is now selling
ID: 2723125 • Letter: Y
Question
You've borrowed $23,500 on margin to buy shares in Disney, which is now selling at $47 per share. Your account starts at the initial margin requirement of 50%. The maintenance margin is 35%. Two days later, the stock price falls to $41.00 per share.
-
What is the percentage margin on the above transaction
How low can the price of Disney shares fall before you receive a margin call?
What is the percentage margin on the above transaction
How low can the price of Disney shares fall before you receive a margin call?
Explanation / Answer
Value of loan = $23,500
Initial margin = 50%
Initial Margin is 50% mean remaining 50% you have borrowed which is $23,500.
Total Value of investment = $23,500 / 50%
= $47,000
Stock price = $47
So for purchase of 1 stock you have invested $23.50 from your own fund and remaining 50% from borrowed.
2 days later stock price become = $41
So margin remaining because of fall in stock price
= ($41 / $47) – 50%
=37.23%
Hence, percentage margin from transaction is 37.23%.
Maintenance margin = 35%
So value of stock at which margin call will be make
= $47 × (50% + 35%)
= $39.95
So if stock price become below $39.95 then you will get Margin call.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.