Barton Industries estimates its cost of common equity by using three approaches:
ID: 2721567 • Letter: B
Question
Barton Industries estimates its cost of common equity by using three approaches: the CAPM, the bond-yield-plus-risk-premium approach, and the DCF model. Barton expects next year's annual dividend, D1, to be $2.10 and it expects dividends to grow at a constant rate g = 3.4%. The firm's current common stock price, P0, is $20.00. The current risk-free rate, rRF, = 4.7%; the market risk premium, RPM, = 6%, and the firm's stock has a current beta, b, = 1.3. Assume that the firm's cost of debt, rd, is 9.2%. The firm uses a 4% risk premium when arriving at a ballpark estimate of its cost of equity using the bond-yield-plus-risk-premium approach. What is the firm's cost of equity using each of these three approaches? Round your answers to 2 decimal places.
CAPM cost of equity:
Bond yield plus risk premium:
DCF cost of equity:
Explanation / Answer
a,CAPM cost of equity is given by Re = Rf + beta*(Rm - Rf) where Rf = 4.7%, beta = 1.3 and (Rm-Rf) = 6%
Hence Re = 4.7 + 1.3*6 = 12.5%
So, cost of equity (CAPM) =12.5%
b. Bond yield + Risk premium approach: Bond yield = 9.2%. Risk premium = 4%
So total cost of equity = 9.2 + 4 = 13.2%
c. The DCF cost of equity is given by: Ke = D1/P0 + g
where D1 = dividend next year = 2.10
P0 = Current stock price = 20
g = growth rate = 3.4% = 0.034
Hence Cost of equity = 2.10/20 + 0.034 = 0.139 = 13.9%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.