A pension fund manager is considering three mutual funds. The first is a stock f
ID: 2720211 • Letter: A
Question
A pension fund manager is considering three mutual funds. The first is a stock fund, the second is a long-term government and corporate bond fund, and the third is a T-bill money market fund that yields a sure rate of 5.8%. The probability distributions of the risky funds are:
Expected Return Standard Deviation
Stock fund (S) 19% 48%
Bond fund (B) 9% 42%
The correlation between the fund returns is .0762.
What is the reward-to-volatility ratio of the best feasible CAL? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 4 decimal places.)
Explanation / Answer
Given E(Rs) = 19%
E(Rb) =9%
Ss = Std. dev of stock = 48%
Sb= Std. dev of bond = 42%
Rf = 5.8%
Correlation = 0.0762
Cov(B,S) = 0.0762* 48*42 = 153.6192
Wieght of Stock Ws = {[E(Rs) -Rf]*Sb^2 - [E(Rb) -Rf)*COv(B,S) }/ {[E(Rs)-Rf]*Sb^2 +[Er(b)-Rf]*Ss^2 -[E(Rs) - Rf + E(rb) - Rf]*Cov(B,)}
Ws = (19-5.8)*1764 -(9-5.8)* 153.6192/(19-5.8)*1764 + (9-5.8)* 2304 - (19-5.8+9-5.8)* 153.6192
Ws = 0.8214
Wd = 1 - Ws = 0.1786
E(Rp) return on portfolio= 0.8214 * 19 + 0.1786 * 9
E(Rp) = 17.214%
Sp = Std.dev of portfolio = sqrt( 0.8214^2*2304 + 0.1786^2*1764 + 2* 0.8214*0.1786 * 153.6192)
Sp = 40.69%
Reward to Volatility ratio of the best feasible CAL is given by:
=( E(Rp) - Rf)/Sp
= (17.214 - 5.8)/40.69
= 0.2805
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.