A pendulum, consisting of a ball of mass m on a light string of length 1.00 m, i
ID: 1366312 • Letter: A
Question
A pendulum, consisting of a ball of mass m on a light string of length 1.00 m, is swung back to a 45° angle and released from rest. The ball swings down and, at its lowest point, collides with a block of mass 2m that is on a frictionless horizontal surface. After the collision, the block slides 1.00 m across the frictionless surface and an additional 0.370 m, before coming to rest, across a horizontal surface where the coefficient of friction between the block and the surface is 0.100. Use g = 9.80 m/s2.
(a) What is the block's speed after the collision?
(b) What is the velocity of the ball immediately after the collision? Use a plus sign if the velocity is in the same direction as the velocity of the ball just before the collision, and a negative sign if the velocity is in the opposite direction as the velocity of the ball just before the collision.
Explanation / Answer
Work done by the friction on the block = F x S
= (µmg)(S)
= (0.1 x 2m x 9.8) x 0.370
= 0.7252m
According to the law of conservation of the energy
Kinetic energy of the ball on the frictionless surface = Work done by the friction on the block
= 0.7252m
(0.5)(2m)v2 = 0.7252m
v2 = 0.7252
v = 0.8516 m/s
Conversing the energy between the point of release and the point of collision of the bob, we get
mgh = (0.5)(m)v2
v = (2gh)0.5
v = (2 x 9.8 x1(1-cos(45))0.5
V = 2.4 m/s
Applying law of conservation of momentum, we get
m x 2.4 = m x v + 2m x (0.8516)
v = 2.4 – 2 x 0.8516
= 0.6968 m/s
Hence , block speed after collision = 0.8516 m/s
Velocity of the ball immediately after the collision = 0.6968 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.