A penguin slides at a constant velocity of 1.4 m/s down an icy incline. The incl
ID: 2279234 • Letter: A
Question
A penguin slides at a constant velocity of 1.4 m/s down an icy incline. The incline slopes above the horizontal at an angle of 6.9?degrees. At the bottom of the incline, the penguin slides onto a horizontal patch of ice. The coefficient of kinetic friction between the penguin and the ice is the same for the incline as for the horizontal slope. How much time is required for the penguin to slide to a halt after entering the horizontal patch of ice? A penguin slides at a constant velocity of 1.4 m/s down an icy incline. The incline slopes above the horizontal at an angle of 6.9?degrees. At the bottom of the incline, the penguin slides onto a horizontal patch of ice. The coefficient of kinetic friction between the penguin and the ice is the same for the incline as for the horizontal slope. How much time is required for the penguin to slide to a halt after entering the horizontal patch of ice?Explanation / Answer
force on the incline = g sin teta - umg cos theta
since the penguin slides at a cnstant velocity
force = 0
mg sin teta - umg cos theta = 0
this implies that u = tan theta
deacceleration n the flat srface = ug = tan theta * g
v= u + at
0 = 1.4 + (-ug)t
t = 1.4 / (ug) = 1.4 /(g tan theta) = 1.4 /(9.8 * tan6.9) = 1.18s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.