A proposed new project has projected sales of $122,000, costs of $56,000, and de
ID: 2715223 • Letter: A
Question
A proposed new project has projected sales of $122,000, costs of $56,000, and depreciation of $12,500. The tax rate is 30 percent. Calculate operating cash flow using the four different approaches. (Do not round intermediate calculations.) Show work.
A proposed new project has projected sales of $122,000, costs of $56,000, and depreciation of $12,500. The tax rate is 30 percent. Calculate operating cash flow using the four different approaches. (Do not round intermediate calculations.) Show work.
Explanation / Answer
1) EBIT+ depreciation- Taxes = $53500+$12500-$16050=$49950
EBIT= Sales-Cost-Depreciation= $122000-$56000-$12500=$53500
Taxes= EBIT*30%=$53500*30%=$16050
2) Top-down= Sales-Cash Cost-Tax= $122000-$56000-$16050= $49950
3) Tax Shield= (Sales- Cash Cost)*(1-Tax rate)+Depreciation * tax rate
=($122000-$56000)*(1-.3)+ $12500*.3= $46200+$3750=$49950
4) Bottom up= Net Income + Depreciation
=EBIt-Tax+Depreciation= $53500-$16050+$12500=$49500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.