Sales increase Pierce Furnishings generated $2 million in sales during 2012, and
ID: 2714957 • Letter: S
Question
Sales increase
Pierce Furnishings generated $2 million in sales during 2012, and its year-end total assets were $1.2 million. Also, at year-end 2012, current liabilities were $500,000, consisting of $200,000 of notes payable, $200,000 of accounts payable, and $100,000 of accrued liabilities. Looking ahead to 2013, the company estimates that its assets must increase by $0.60 for every $1.00 increase in sales. Pierce's profit margin is 7%, and its retention ratio is 45%. How large of a sales increase can the company achieve without having to raise funds externally? Write out your answer completely. For example, 25 million should be entered as 25,000,000. Round your answer to the nearest cent.
$
Explanation / Answer
During 2012,
Sales = S0 = $2,000,000
Total assets = $1,200,000
Accounts payable = $200,000
Accrued liabilities = $100,000
Assets/Sales = $1,200,000/$2,000,000 = 0.6
(Accounts payable +Accruals)/Sales = ($200,000 + $100,000)/$2,000,000 = 0.15
Retention ratio = 45% = 0.45
Profit margin = 7% = 0.07
Additional funds needed = 0.6 X Change in sales - 0.15 X Change in sales - 0.07 X New sales X 0.45
0.45 change in sales - 0.0315 New sales
Change in sales = New sales - Old sales, i.e, S1 - S0
New sales = S1
0.45 X (S1 -S0) - 0.0315 S1
0.45 S1 - 0.45S0 - 0.0315 S1
0.4185 S1 - 0.45 X $2,000,000
0.4185 S1 - $900,000
0.4185 S1 = $900,000
S1 = $900,000/0.4185
S1 = $2,150,538
Sales Increase = S1 - S0 = $2,150,538 - $2,000,000 = $150,537.6
Sales can increase by $150,537.6 without additional funds being needed.
Note:
Accounts payable and accruals are also proportional to sales
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.