PLEASE HIGHLIGHT THE ANSWER CLEARLY Compost Science, Inc. (CSI), is in the busin
ID: 2714817 • Letter: P
Question
PLEASE HIGHLIGHT THE ANSWER CLEARLY
Compost Science, Inc. (CSI), is in the business of converting Boston’s sewage sludge into fertilizer. The business is not in itself very profitable. However, to induce CSI to remain in business, the Metropolitan District Commission (MDC) has agreed to pay whatever amount is necessary to yield CSI a 20% book return on equity. At the end of the year CSI is expected to pay a $5.80 dividend. It has been reinvesting 20% of earnings and growing at 4% a year.
Suppose CSI continues on this growth trend. What is the expected long-run rate of return from purchasing the stock at $100? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 1 decimal place.)
What part of the $100 price is attributable to the present value of growth opportunities? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Now the MDC announces a plan for CSI to treat Cambridge sewage. CSI’s plant will, therefore, be expanded gradually over five years. This means that CSI will have to reinvest 49% of its earnings for five years. Starting in year 6, however, it will again be able to pay out 80% of earnings. What will be CSI’s stock price once this announcement is made and its consequences for CSI are known? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Compost Science, Inc. (CSI), is in the business of converting Boston’s sewage sludge into fertilizer. The business is not in itself very profitable. However, to induce CSI to remain in business, the Metropolitan District Commission (MDC) has agreed to pay whatever amount is necessary to yield CSI a 20% book return on equity. At the end of the year CSI is expected to pay a $5.80 dividend. It has been reinvesting 20% of earnings and growing at 4% a year.
Explanation / Answer
P0=(DIV1)/r-g
r = DIV1/P0 +g
=5.8/100 + 0.04 =0.098 =9.8%
dividends ($5.8) are 80% of earnings (given)
Payout ratio = DIV /EPS
EPS = DIV / Payout ratio = 5.8/0.80 =7.25
P0 = EPS1 /r +PVGO
100= 7.25/0.098 + PVGO
PVGO = 26.02
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.