Barton Industries expects next year\'s annual dividend, D 1 , to be $1.90 and it
ID: 2712571 • Letter: B
Question
Barton Industries expects next year's annual dividend, D1, to be $1.90 and it expects dividends to grow at a constant rate g = 4.2%. The firm's current common stock price, P0, is $23.00. If it needs to issue new common stock, the firm will encounter a 5.9% flotation cost, F. Assume that the cost of equity calculated without the flotation adjustment is 12% and the cost of old common equity is 11.5%.
a.)What is the flotation cost adjustment that must be added to its cost of retained earnings? Round your answer to 2 decimal places. Do not round intermediate calculations.
b.) What is the cost of new common equity considering the estimate made from the three estimation methodologies? Round your answer to 2 decimal places. Do not round intermediate calculations.
Explanation / Answer
Cost of equity with floatation cost = D1/P(1-f) +g
= 1.90/23x(1-0.059) + 0.042
= 12.98%
a) cost of equity without floatation cost =12%
Floatation cost adjustment = Cost of equity with floatation cost - cost of equity without floatation cost
= 12.98% -12%
= 0.98%
b) cost of new common equity would be 12.98%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.